29 czerwca 2025
XIII Niedziela zwykła
Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła
Wiara niesie łaskę mądrego patrzenia na życie i na to, co go dotyka. Oddala ryzyko pobłądzenia czy pogubienia się w wirze codzienności.
Wiara Piotra jest skałą, na której Chrystus chce budować swój Kościół
Aklamacja (Mt 16,18)
Ty jesteś Piotr – Opoka, i na tej Opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą.
Ewangelia (Mt 16,13-19)
Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” A oni odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”. Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.
Komentarz do Ewangelii –
„Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Ten fragment to najważniejszy, centralny fragment Ewangelii. Cała nauka Ewangelii, to, co Jezus czyni wcześniej (np. cuda, uzdrowienia, mądrość, która zadziwia słuchaczy itp.) i wszystko, co jest opisane w Ewangelii później (np. ustanowienie Eucharystii, Jego męka, śmierć i zmartwychwstanie prowadzi nas do właśnie tego odkrycia: Jezus jest Synem Boga żywego, jest Bogiem, jest tym, na którego wszyscy czekali i którego przyjście całkowicie przemienia świat, nasze myślenie o Bogu i życie. Dlatego gdy Piotr wyraża to swoje przekonanie, tę wiarę w imieniu dwunastu apostołów, Jezus podkreśla: „ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie”. „Ciało i krew” to ludzkie cechy człowieka, jak temperament, charakter, pochodzenie społeczne, pewien sposób myślenia o życiu… „Szymon otrzymuje z wysoka oświecenie i natchnienie, które Jezus określa jako objawienie” (Jan Paweł II). Wiara Piotra, która jest Bożym darem, jest skałą, na której Chrystus chce budować swój Kościół. Zatem fundamentem zapewniającym trwałość i spójność wspólnoty Kościoła jest wiara w Chrystusa (por. 1 Kor 3, 10-11), oparcie się na Nim samym, na objawieniu, które Chrystus przekazuje uczniom. Piotr z apostołami (a dziś ich następcy: papież z biskupami) mają strzec wiary w Chrystusa, który założył Kościół i zapłacił za każdego z nas cenę życia. Podsumuje tę myśl później Święty Paweł: „Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią” (Dz 20, 7-8). Fragment dzisiejszy ciekawie komentuje Jan Paweł II, który sam przecież piastował zadanie następcy św. Piotra: „Mesjasz jest prawdziwą bramą Nowego Jeruzalem, zbudowanego dzięki Jego krwi przelanej na krzyżu. Klucze tej bramy powierzył On Piotrowi, by był sługą Jego zbawczej władzy w Kościele”. W Kazaniu na górze (Mt 5) Jezus wspomina o roztropnym człowieku, który swój dom zbudował na trwałej skale, który jest zdolny do przetrwania różnych burz i wichrów. Czy jestem takim roztropnym człowiekiem, który całe swoje życie buduje na skale, na Chrystusie? Czy Jezus Chrystus jest też dla Ciebie Panem i Zbawicielem, fundamentem Twojego życia? Jezu, ufam Tobie!
Komentarz zaczerpnięty z książki „Żyć Ewangelią”